Тема: право дитини на освіту. Розповідь Степана Гавриша «Полювання князівни Анни»
Мета: розкрити
правову основу оповідання «Полювання князівни Анни», допомогти школярам
зрозуміти й оцінити значимість їхнього права на отримання освіти;
викликати бажання здобувати
знання, уміння вчитися, самостійно оволодівати навчальними навичками, оцінювати
свої навчальні досягнення, уміння.
сприяти вихованню
пошани до знань, здобутих людством.
Обладнання:
книжкова виставка правових документів, презентація Софійського собору у м.
Києві та його фресок, малюнок до оповідання, портрет-малюнок князівни Анни,
опорна схема «Право на освіту»
Хід заняття:
1.
Організація
класу.
2.
Актуалізація
опорних знань.
2.1.
Гра
«Хто швидше?»
До дошки виходять учні і записують на сніжинках вивчені
права дитини.
2.2.
Оголошення
теми і мотивація навчальної діяльності учнів.
Кожна
дитина – немов маленьке деревце. І як садівник, плекає кожну квіточку і
росиночку, так і держава повинна піклуватися про своїх дітей, щоб росли дужими,
розумними громадянами, здатними цінувати життя, інших людей, природу, свою
планету Земля, частиною якої ми є. Україна своїм дітям надала багато прав.
Деякі ми вже знаємо.
Сьогодні ми детально розглянемо право дитини на освіту через оповідання
«Полювання князівни Анни», і переконаємось, що розум і знання – наймогутніша
сила.
3.
Набуття
учнями нових знань, умінь, навичок.
3.1.Робота з виставкою «Софійський собор – перлина
культурної спадщини»
Золотоверхий собор Києва
– велична пам'ятка історії, архітектури і монументального живопису першої
половини ХІ століття. Уже майже десять століть він височіє як символ
божественної мудрості наших гордих, волелюбних предків.
Тоді, в ХІ столітті, тут
було поле – перед Золотими воротами древнього Києва. На цьому полі 1036 року
русичі перемогли своїх лютих ворогів – печенігів. І звелів князь Ярослав Мудрий
збудувати на честь перемоги храм богині Мудрості – Софії.
Софійський собор став
головним митрополичим храмом Русі, громадсько-політичним та культурним центром
Київської держави: тут приймали послів, тут велося літописання, тут була
створена Ярославом Мудрим перша в Руси-Україні бібліотека.
Степан Гавриш, видатний
український письменник, розповідає:
«У центрі Києва на честь
перемоги над печенігами височить Софійський собор. Князь Ярослав присвятив його
«мудрості християнського вчення». Велич і краса Софії утверджує перемогу
християнства над язичництвом на Русі.
Цими словами
розпочинається оповідання Степана Гавриша «Полювання князівни Анни»
3.2.
Словникова робота
Пергамент – оброблена
шкіра молодих тварин, що застосовувалась для письма.
Регентша – тимчасова
правителька монархічної держави, яка призначається в разі хвороби чи
неповноліття монарха.
3.3. Виразне читання оповідання (уривками)
1) «У центрі Києва, с.76 … А зараз іди до неї, навчай
усього, що сам знаєш, с.77» (Читає учень)
Тестова гра «Так» чи «ні»
1.
Анна
вчиться писати на дерев'яній дощечці? (Ні, на пергаменті)
2.
Нею
не задоволений вчитель, бо вона зіпсувала дорогоцінний пергамент чорнильною
плямою? (Так)
3.
Князь,
Ярослав Мудрий, знає, що Анна має бути освіченою, бо на неї чекають важливі
державні справи? (Так)
2) «Дідусю, а
які справи, с. 77…то сам переконаєшся у моїй правоті, с.79 » (Читає учень)
Тестова гра «Так» чи «ні»
1.
Чи
важливо було Анні здобути освіту? (Так)
2.
Чи
була Анна сумлінною у навчанні? (ні)
3.
Анна
переконана , що «наймогутніша зброя – це меч і спис»? (так)
3) «Чернець не
став, с. 79… помчала в ліс, с. 80» (Читає учень)
Тестова гра «Так» чи «ні»
1.
Брат
Анни – Всеволод знає аж п'ять мов? (Так)
2.
Анна
запросила на полювання Богдана , хлопця з бідної сім'ї, бо він найкращий учень
ченця і князівна сподівалася від нього чогось навчитись? (так)
3.
Анна
приймає несправедливе рішення щодо гончаря, у якого зламався віз із горщиками і
перегородив дорогу дружині, що їхала на полювання? (так)
4.
Богдан
допомагає їй усвідомити помилку? (так)
4) «Анна вже
не раз, с 82…а розумна людина – мудрістю, с.82» (Читає учень)
Тестова гра «Так» чи «ні»
1.
Побачивши
біля струмка ведмедя, Анна розгубилася? (Ні)
2.
Їй
допоміг Всеволод? (так)
3.
Анна
на полюванні усвідомила, що «вищою за інших людину роблять знання і розум»?
(так)
5) «Завжди
пам'ятала, с. 82…зберігається в Реймсі, с. 84» (Читає вчитель)
4.
Закріплення
знань учнів.
4.1.
Усвідомлення
народної мудрості.
-
Коли
Анна усвідомила, що могутньою людину робить не меч і спис, а знання і розум?
Тож недаремно
український народ у своїх прислів'ях і приказках уславив розум і знання.
Чого Івась не
навчився, того Іван не знатиме.
Вік живи – вік
учись.
Вчитися ніколи
не пізно.
Де сила не
зможе, там розум допоможе.
4.2.
Осмислення правової основи оповідання «Полювання князівни
Анни». Бесіда
1.
Чим
був незадоволений чернець – учитель Анни?
2.
Чому
Ярослав Мудрий потурає витівкам Анни?
3.
Про
що дбає князь? Як можна зрозуміти його слова: «не для забави навчаю я Анну, а
для могутності всієї нашої держави»?
4.
Хто
допоміг зрозуміти Анні могутню силу освіченості?
5.
Чи
допомогли знання Анні правити Францією? Як саме?
6.
Що
чернець розповідає Анні про Богдана? З якого роду хлопець?
7.
Що
ви дізналися про розвиток освіти в Київській Русі? Як князь Ярослав Мудрий дбав
про навчання дітей княжого і простого люду?
8.
Як
ви думаєте, сучасній дитині важливо здобувати знання? Для чого потрібні знання?
З яких джерел їх здобуває сучасна людина (дитина)?
4.3.
Робота
з правовими документами
Право на освіту гарантують такі правові документи:
-
Конституція
України;
-
Закон
України «Про освіту»;
-
Конвенція
про права дитини.
5.
Підсумок
заняття
-
Хто
з героїв розповіді «полювання князівни Анни» переконав нас, наші предки високо
цінували право на освіту?
-
Як
цінуєте ви це право? Які обов'язки школяра ви знаєте і як виконуєте їх?
6.
Домашнє
завдання
Пригадати оповідання С.Гавриша «Полювання князівни Анни»
та придумати запитання для однокласників за змістом оповідання.
Немає коментарів:
Дописати коментар