середу, 9 листопада 2016 р.

Урок з української мови в 4 класі. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО І ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ

Тема: ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО І ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ             


Мета: ознайомити учнів з вимовою і правописом іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розширювати кругозір учнів
розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів, вміння користуватися орфографічними словниками; влучно вживати у своєму мовленні прислів"я;
виховувати культуру писемного мовлення, любов до української мови. 

Обладнання: смайлики, самоклейки, картки із завданнями, фотоілюстрація Кирила і Мефодія, опорні схеми, таблиця "Відмінювання іменників в однині"

Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1.     Організація класу
1.1.         Створення сприятливого психологічного клімату
-         Виберіть смайлик, який відображає вас настрій.
1.2.         Девіз уроку.
Раз казала мені мати:

«Можеш мов багато знати,
Кожну мову шанувати,
Та одну із мов усіх
Щоб у серці ти зберіг».

В серці ніжну і погідну
Збережу я мову рідну!

- Що заповіда мама своєму синові?
- Яку мову вона мала на увазі?

1.3.         Оголошення теми та мотивація уроку
-         Як ви думаєте, яка тема нашого уроку?

1.4.         Гра «Дерево очікувань»
На кожному уроці української мови ви дізнавалися нові фразеологізми, розвивали своє мовлення, дізнавалися значення нових слів, вчилися правильно, грамотно писати. Чи знадобилися вам ці навички та знання у житті?
-         Напишіть, чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку з української мови?

2.     Вивчення нового матеріалу
2.1.         Підготовча робота. Каліграфічна хвилинка. Робота в групі.
Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.

1.     Пояснити значення прислів’я.
2.     Провідміняти слово мова за відмінками
3.     Дібрати прикметники до слова мова.
4.     Дібрати спільнокореневі слова до слова мова.

2.2.         Розподільне списування. Робота в парах.
-         Прочитайте текст. Випишіть:
І група - іменники чоловічого роду в однині, поставте їх в орудному відмінку, визначте закінчення;
ІІ група - іменники жіночого роду в однині, поставте їх в орудному відмінку, визначте закінчення.

      Українська мова — це неоціненне духовне багатство, з яким народ живе, передаючи від діда до онука свою культуру. Наше українське слово, хоча і вмирало під час дощу, і бідувало під час революції, переслідувалось і заборонялось державою, знищувалося царськими указами, писаними в ратуші, але вистояло і відродилося та продовжує хвилювати серця багатьох людей не тільки на рідній землі, в рідному краї,  але й за її межею.  Наша задача – бути не тільки глядачем, але зберегти, захистити рідну мову, та передати її майбутнім поколінням.

І група                                                              ІІ група
Жін рід                                                                         Чол рід

Мова - мовою                                                              народ - народом
Культура - культурою                                                дід - дідом
Революція - революцією                                            онук - онуком
Держава - державою                                                   дощ – дощем
Ратуша – ратушею                                                      голод - голодом
Земля - землею                                                            указ - указам
Межа – межею                                                            край - краєм
Задача - задачею                                                         глядач – глядачем

2.3.         Складання опорних схем. Колективна робота
Жін рід на –а,-я
-ою:
-ею:
-єю

Чол рід
-ом:
-ем:
-єм:

2.4. Опрацювання правила
Підручник, с 67, 68

Фізкультхвилинка (за потреби)

3. Закріплення вивченого матеріалу.

3.1. Робота з текстом. Робота в групі.
1.  Прочитайте зачин тексту.
2. Знайдіть його основну частину та кінцівку.
3. Визначте  тему і мету цього тексту. Придумайте заголовок. 
4. Знайдіть і зачитайте речення,  в якому іменники вжиті в орудному відмінку.

             Мова – це не тільки сказане, почуте, але й написане та прочитане. Мова є невіддільною від писемності. А та, у свою чергу розпочинається з найпростішого – з літери. Букви, записані в певній послідовності, утворюють азбуку. Сучасний український алфавіт налічує 33 літери. Але чи завжди він був таким?
              Засновники слов'янської азбуки: брати Кирило та Мефодій. Вони народились і виросли в Македонії у сім'ї сотника Лева. Старший брат Мефодій понад дев'ять років був воєводою, потім став монахом, а згодом із молодшим братом відстоював і пропагував християнство. Кирило створив один з перших слов’янських алфавітів. Кирило і Мефодій перекладали на старослов’янську мову церковні книги.
               Впродовж століть про чистоту української мови дбали великі дочки і сини України: тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко та багато інших. Тож збережіть цей безцінний скарб, над яким працювали справжні майстри українського слова!

3.2. Робота з прислів’ями. Робота з парах
І пара – скласти прислів’я зі слів, вставити пропущені закінчення. 
ІІ – пара – пояснити прислів’я.

1)    Будь господар..                                           своєму слову.
2)    Мовивши слова, треба бути                      йому пан.. .
3)    Де слова з діл.. розходяться,                     там неполадки водяться.
4)    Добрим слов.. стіну проб’єш,                   а лихим  і в двері не ввійдеш.

3.     Підсумок уроку.
Гра «Доповнити речення»
-         Я дізнався…
-         Я навчився…
-         Я зацікавився…
-         Я хочу дізнатися більше про …

-         Я зможу здобуті знання і вміння застосувати …