пʼятниця, 26 лютого 2016 р.

Зв'язок прикметників з іменниками. Особливе художнє слово Миколи Вінграновського у вірші "Лазить сонечко у хмарах"


Тема з української мови: Зв'язок прикметників з іменниками.

Тема з літературного читання: Особливе художнє слово Миколи    
Вінграновського у вірші «Лазить сонечко у хмарах»

Мета: розпочати знайомство учнів із творами для дітей Миколи Вінграновського, навчати їх розуміти вірші поета, бачити зображені картини такими, якими їх бачив поет;
Розвивати вміння учнів розрізняти прикметники серед інших частин мови, встановлювати зв'язок прикметників з іменниками в реченні, розвивати зв'язне мовлення учнів, збагачувати активний словник учнів;

Виховувати любов до поетичного слова, інтерес до вивчення української мови.

Обладнання: портрет Миколи Вінграновського, таблиця «Зв'язок прикметників з іменниками», ілюстрація чаплі

Тип уроку: інтегрований

Хід уроку:

1.     Організація класу
2.     Актуалізація опорних знань
2.1.          Оголошення теми та мотивація уроку
План уроку:
1.     Пригадай, повтори.
2.     Дізнайся, опрацюй.
3.     Цікавинка про рідний край.
4.     Що я дізнався, де я використаю здобуті на уроці знання?

2.2. Перевірка домашнього завдання

-         Прочитайте утворені словосполучення.
-         Як називаються слова, протилежні за значенням?
-         Зачитайте тільки прикметники антоніми.
2.3.          Каліграфічна хвилинка
К омп ют комп'ютер
-         До якої частини мови належить дане слово?
-         Утворіть від нього спільнокореневий прикметник, запишіть поруч і визначте корінь слова.
-         Провідміняйте слово комп'ютер за відмінками.
-         Усно складіть речення з цим словом.
2.4.          Читання слів в пірамідках в зошиті з друкованою основою.
-         Відкрийте зошити з друкованою основою на с 80.
-         Знайдіть завдання 1.
-         Прочитайте слова в пірамідках, називаючи частину мови, до  якої вони належать.
-         Придумайте речення з цими словами, запишіть, підкресліть прикметники.
3.     Набуття учнями нових знань, умінь, навичок.
3.1.          Гра «Доповни речення» (Речення записані на дошці. Учні по черзі виходять до дошки і дописують слова)
Малий камінь, а маленький … (камінець)
Малий горобчик, а маленький …
Малий корінь, а маленький …
-         Підкресліть прикметники.
-         З яким словом зв'язаний прикметник в кожному реченні? До якої частини мови належить це слово?
Отже, прикметники в реченні зв'язані з іменниками, бо вказують на ознаки предмета.
3.2.          Пояснення нового матеріалу. Проблемний метод.
Робота за підручником.
-         Відкрийте підручники на с 140.
-         Знайдіть завдання 336
-         Прочитайте мовчки текст, розкриваючи дужки.
-         Прочитайте вголос виправлений текст.
-         На що ви орієнтувалися при зміні прикметників? (рід, число, відмінок іменника)
-         Отже, прикметники узгоджуються з іменниками в роді, числі, відмінку.
3.3.          Робота за таблицею. Опрацювання правила.
3.4.          Первинне закріплення вивченого матеріалу.
                     Вибіркове списування

-         Прочитайте виразно вірш із вправи 337.
-         В якому значенні вжито слово срібний?
                          -         Випишіть виділені прикметники і зв'язані з ними іменники.

3.5.          Ознайомлення з творчістю Миколи Вінграновського.  Розповідь вчителя
-         Зараз підходить наша рубрика «Люби і знай свій рідний край»
-         Наш рідний край – це місто Київ
-         Послухай, як гарно описав це місто Микола Вінграновський

-         На срібнім березі Дніпра
Слов’янства золота столице,
Світанку мови і добра,
Вікно у світ стооке і столице,

-         Всі сто століть у скрути і жалі
Під небозвіддям згрозеної днини
Ти водиш серцем нашим мужні кораблі
З вітрилами на щоглі України.
Життя і творчіть поета тісно пов'язана з Києвом. Навчався на акторському відділенні Київського інституту театрального мистецтва.
М.Вінграновський — кіноактор, кінорежисер і сценарист Вінграновський — постановник десяти художніх та документальних фільмів. Микола Вінграновський — автор багатьох поетичних книжок.  Лауреат багатьох державних та міжнародних премій.
4. Закріплення вивченого матеріалу
4.1. Опрацювання біографічної довідки Миколи Вінграновського в підручникуна с 125.
- Прочитайте мовчки. Що нового ви дізналися про поета?
4.4. Опрацювання вірша «Лазить сонечко у травах»
4.4.1. Словникова робота
Гоном – наздоганяючи один одного
Воло – відвисле місце під шиєю
4.4.2. Читання вірша
1) Читання вірша вчителем
2) Читання вірша мовчки учнями
3) Читання вірша ланцюжком вголос
4) Вибіркове читання
- У яких рядках змальовано життя в русі? Прочитайте.
4.4.3. Аналіз вірша
- Скільки речень у цьому вірші?
- Знайдіть рими (гоном- волом)
- Назвіть персонажів вірша.
- Які картини природи постають у вашій уяві, читаючи цей вірш?
- Який настрій навіють такі картини природи?
- Які художні засоби використано?
- Знайдіть і прочитайте уособлення.
- Знайдіть і зачитайте епітети в цьому вірші. Запишіть їх у зошит.
- Який можна зробити висновок?
4.5. Робота з зошиті з друкованою основою.
- Придумайте і запишіть заголовок до вірша.
5. Підсумок уроку
- Що нового дізналися на уроці?
- Які можливості відкриває перед вами отримані на уроці знання?
6. Домашнє завдання

Немає коментарів:

Дописати коментар