пʼятниця, 11 березня 2016 р.

Урок з української мови та літературного читання. 3 клас. Тарас Григорович Шевченко – геніальний український поет і художник. Вадим Скомаровський «Тарасові птиці». Складання твору за картиною природи


Тема з літературного читання: Тарас Григорович Шевченко – геніальний
 український поет і художник. Вадим Скомаровський «Тарасові птиці»

Тема з української мови: Урок розвитку зв'язного мовлення. Складання твору за картиною природи

Мета: поглиблювати та розширювати знання учнів про життєвий та творчий шлях поета, закріплювати вміння розрізняти художні засоби, використані поетом, закріплювати знання учнів про прикметник;

Розвивати вміння аналізувати, спостерігати, порівнювати картини природи з поетичними творами, розвивати зв'язне мовлення учнів, збагачувати активний словник учнів, розвивати вміння учнів влучно добирати прикметники;

Виховувати інтерес до письменницької діяльності, естетичні смаки, інтерес до вивчення творчості українських письменників.

Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка, репродукції картин Т.Г.Шевченка, словникові слова, кросворд.

Тип уроку: інтегрований
Хід уроку
1.     Організація класу
2.     Актуалізація опорних знань учнів
2.1.          Оголошення теми та мотивація уроку. Розгадування кросворда

1.С
О
Н
Я
Ш
Н
И
К





2.В
Е
Р
Б
А

3.В
Е
Д
І
4.К
А
Ч
А
Т 
К
А
5.К
А
Т
Е
Р
И
Н
А
6.М
О
Р  
И
Н
Ц
І



7.Д
О
Щ 
И
К


8.С
И
Р
О
Т
А

1.     На городі в нас росте
Сонце ясне, золоте,
Жовте око, жовті вії,
Та чомусь воно не гріє.
(Соняшник)
2.     Без чого немає України, згідно прислів'я?
3.     Третя буква старослов'янського алфавіту, після буки. (веді)
4.     Хто хлюпочеться поміж осокою у вірші Т.Г.Шевченка «Тече вода з-під явора»?
5.     Як звали старшу сестру Т.Г.Шевченка?
6.     Як називається село, в якому народився Т.Г.Шевченко?
7.     Як називається людина, в якої померли батьки?
-         Зачитайте ключове слово.
-         Отже, сьогодні на уроці ми будемо розглядати творчість Тараса Шевченка не тільки, як поета, але і як художника. А також напишемо невеличний твір за картиною природи, написаною Тарасом Шевченком.
2.2.          Біографічна довідка про Тараса Шевченка. Розповідь вчителя з

елементами бесіди за
раніше прочитаним
уривком з оповідання
«Дитинство Тараса»
Дмитра Красицького
-         Хто такий Тарас Шевченко?
-         Яким було дитинство Тараса?
-         Пригадайте оповідання Дмитра Красицького «Дитинство Тараса» і скажіть, як збирався Тарас у школу? Чи чекав він цього дня?
-         Що наказував дідусь Тарасові, коли той ішов у школу?
2.3.          Опрацювання вірша Вадима Скомаровського «Тарасові птиці»
-         Дитинство Тараса було дуже важким. У ранньому віці він став сиротою. Його важке сирітське життя описує Вадим Скомаровський у вірші «Тарасові світлиці»
1)     Словникова робота
Буслик – лелека
Полохливий – боягузливий
Повз – мимо
Смаглочоле – загорівши
Зашарілось – розчервонилось
Латка – шматок, частина
Розпашіле – мокре, спітніле
2)    Читання вірша вчителем
3)    Бесіда за змістом вірша
-         Як ви гадаєте, чому автор так назвав цей вірш? Який би ви придумали заголовок?
-         Що наснилося Тарасові?
-         Про що мріє уві сні Тарас?
4)    Читання вірша учнями ланцюжком
-         Яка частина вірша вас найбільше збентежила?
-         Які засоби художньої виразності використав поет, щоб передати почуття смутку за рідним краєм

2.4.          Каліграфічна хвилинка
-         Відкрийте ваші зошити та каліграфічно запишіть
Ш  Шв еч енк Тарас Шевченко – художник.
2.5.          Аналіз репродукцій картин Тараса Шевченка
          Тарас був не тільки видатним поетом, але і художником. Він написав чудові картини. Сьогодні ми розглянемо репродукції картин природи художника Тараса Шевченка.


-         Розгляньте репродукцію картини «Укріплення Іргіз-Кала», яку написав Тарас Шевченко в неволі.
-         Що зображено на картині?
-         Що хотів передати художник цією картиною? Які кольори використав художник?
-         Який настрій викликає картина? Чому?
-         Які думки у вас виникають, коли ви розглядаєте цю картину?

2.6.          Лексична робота
Дібрати епітети до слів:
     Небо  
Простір –
Поле –
Річка –
Укріплення –
Настрій –
2.7.          Складання розповіді за картиною (усно)
-         Пригадайте, з яких частин складається текст?
-         Про що напишемо в зачині?
-         Про що буде йти мова в основній частині твору?
-         Як можна закінчити твір?
-         Який заголовок можна придумати до твору?
3.     Підсумок уроку
4.     Домашнє завдання
Записати в зошит складену розповідь за картиною природи.







Немає коментарів:

Дописати коментар